ABC - németül
Mint minden nyelv, a német nyelv alapja is az ABC. Vannak a magyarhoz hasonló betűk (főként ilyenek vannak), de olyanokat is találunk, amelyek eltérnek a nyelvünktől. Most megnézzük és meghallgatjuk őket egy videót segítségével.
Na jó, tudom az ABC-t, mondhatjátok, de hogy olvasok el egy német szöveget, ha nem tudom a kiejtési szabályokat? Teljesen jogos kérdés! Ezért fogunk most a továbbiakban erre kitérni.
Az a jó a németben (mert igen, van jó oldala is), hogy az angollal ellentétben, néhány fonetikai szabály elsajátítása után könnyedén lehet olvasni. Íme a legfontosabbak:
-
ei -> 'áj', pl.: klein (kis)
-
ie -> 'Í', pl.: liegen (feküdni)
-
a -> 'á', pl.: abschreiben (lemásolni, leírni)
-
sch -> 's', pl.: Schönheit (szépség)
-
mikor a s betű magában áll, 'sz'-nek ejtjük. Mikor azonban van utána mássalhangzó, pl. p (Sport), akkor 's'-ként szerepel. Ha több s betűt látunk egymást mellett, mint az essen (enni) esetében is, akkor rövidül. És még egy szabály: z betűnek is ejthető, mint a Zivilisation szóban is.
-
ch -> a leicht (könnyű) szóban lehet hallani, hogy kb. hogy kell kiejteni (sajnos én ezt nem tudom nektek szavakban önteni.)
-
e -> ezt kétféleképpen tudjuk ejteni. Van hogy sima 'e'-ként használjuk, pl. az essen igében, azonba 'é' betűként is használatos, mint az gehen-ben (menni).
-
h -> nem minden esetben ejtjük, pl. a gehen igében sem, de mikor képzőként szerepel, mint ahogy a Schönheit-ban is, ott igen
-
z -> 'c', pl.: Zivilisation
-
"-tion" -> 'ción', pl.: Zivilisation
-
az igék végén lévő -en a főnévi igenév alak miatt van. Olyan, mint nálunk a -ni (főzni). Ezt kiejtésnél elharapjuk, amit az előző példákban már hallgattátok.
-
v -> f, pl.: viel (sok)
-
ä -> e, pl.: Mädchen (lány)
-
ß -> 'sz', pl.: Straße (utca)
Szófajok
Ezután pedig következzenek maguk a szófajuk. Ezeket szintén megtalálhatjuk a magyar nyelvtanban. Kiegészítsként a német kifejezéseket is megtaláljátok mellettük. Érdemes ezeket megtanulni, hiszen ha egy olyan nyelvtanárhoz kerültök, aki még a nyelvtant is németül magyarázza el, legalább lenne valami képetek arról, hogy miről beszél a tanár. :)
A modern német nyelv 10 szófajból ááll, ezek lehetnek ragozottak vagy ragozatlanok. Ez jelenthet igeragozást, névszóragozást és fokozást.
-
Igeragozás: az igealak változása személyben, számban, időben, állapotban és módban.
-
Névszóragozás: a főnevek, melléknevek, névmások és számok változása nemben, számban és esetben.
-
Fokozás: a melléknevek és egyes határozószók változása három fokban (alap-, közép- és felsőfok).
A táblázat a Német nyelvtan (Zora Jovanovic; Novum kiadó) című könyvben található.
|